top of page
  • Yazarın fotoğrafıKerem Kaya

Derin plan yüz germe ameliyatında hangi dokular önemlidir?


Derin plan yüz germe ameliyatı (deep plane facelift), yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanma belirtilerini düzeltmek için uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Bu ameliyat sırasında, deri altındaki çeşitli dokular yeniden şekillendirilir ve gerilir.

Derin plan yüz germe ameliyatının temelinde yüzeysel kas bağ dokusu sistemi (superficial muscular aponeurotic system (SMAS)) dokusu diye adlandırılan katman ve üzerindeki cilt yeniden pozisyonlandırılır ve gerilir. Tabi bu katmanı yeniden konumlandırabilmek için diğer bir önemli doku olan tutucu veya asıcı bağları (retaining ligaments) serbestleştirmek gerekmektedir. Bunların dışında boyun germe açısından platysma ve digastrik kasların sarkma durumu, boyundaki yağ dokusunun fazlalığı ve submandibuler tükrük bezinin konumu da önemlidir.

Derin plan yüz germe ameliyatı, yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için oldukça özelleşmiş bir prosedürdür. Bu nedenle, cerrahın deneyimi ve yeteneği, ameliyatın başarısı için önemlidir. Ameliyatın sonuçları kişiden kişiye değişebilir, bu yüzden cerrahınızla ameliyatın nasıl yapılacağı ve beklentileriniz hakkında detaylı bir görüşme yapmanız önemlidir.

1 görüntüleme0 yorum

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page