top of page

Üst Dudak Kaldırma

“Lip Lift”, üst dudak kısaltma olarak da isimlendirilmektedir. Üst dudak burun kolumella tabanı arası mesafe değerlendirilir. Bu bölgenin uzun olması durumun da bu mesafeyi uygun oranda kısaltmak amacıyla bu cerrahi yöntem uygulanabilmektedir.

İDEAL UZUNLUK

   Yüz oranlarına göre değişebilmekle birlikte kolumella tabanı ve üst dudak arası mesafenin ideal uzunluğu 12-15 mm arasındadır.

KİMLER İÇİN UYGUNDUR

Yaşlanma süreci ile yüzümüzün diğer bölgeleri gibi üst dudakta da sarkma meydana gelir. Bu yüzden üst dudak kaldırma ameliyatı ihtiyacı daha çok ileri yaşlarda görülür. Ancak yapısal olarak da üst dudak uzun olabilir.

Bunun dışında üst dudağın gülme sırasındaki hareketiyle dişlerin belirli bir oranda görünmesi ideal bir gülme estetiği olarak belirtilmektedir.

Üst dudak kaldırma ameliyatı ile gülme sırasında dişlerin yetersiz görünme durumu da düzeltilebilecektir.

Asimetrik olan dudaklarda da uygulanabilmektedir. Asimetrik görünüm büyük oranda düzeltilebilmekle birlikte hastanın asimetrisine işlem öncesi dikkatlice değerlendirilip ameliyatın etkinliği açısından doktorunuzla konuşmanız uygun olacaktır.

ANESTEZİ TİPİ

Genel anestezi ile yapılan diğer yüz cerrahileri ile birlikte yapılabildiği gibi Lokal anestezi altında da yapılabilmektedir.

AMELİYAT SÜRECİ

Üst dudak kaldırma (Lip Lift) ameliyatında burun tabanında ve üst dudakta yapılan insizyon sonrasında çıkarılması planlanan deri ve derialtı dokular alınır. Daha sonrasında derin planda da işlemler yapılarak ameliyat sonlandırılır ve insizyon kapatılır.

İYİLEŞME SÜRECİ

İyileşme sürecinde ilk 2 gün dudakta ve burun tabanında hafif bir hafif şişlik oluşabilir. Üst dudak üzerine soğuk kompresler uygulanabilir. 1 hafta sonrasında ödemler azalır ve genellikle 7. gün dikişler alınır. Kesi izinin iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır ve yaklaşık bir yıl boyunca iyileşme devam eder sonrasında ise izler belli belirsiz bir hal alır.

KOMPLİKASYON

Normalde dikişlerde açılma görülmez ancak ameliyat sonrası dikiş yerlerinin açılması durumu çok nadiren gelişecek enfeksiyon veya travmatik zorlamalarla oluşabilir.

Bunun yanında erken ilk bir iki günlük dönem hariç dudak hareketlerinizde değişiklik veya kullanımda kısıtlanma olmaz. Ancak zorlayıcı cerrahi işlemler sonucu dudak hareketlerinde bir zorluk görülebilir.

Ayrıca işlem sonrasında burun tabanı ve burun kanatlarında bir miktar çekilme, gerilme hissi oluşabilmektedir. Ancak bu rahatsızlık tamamen geçicidir. Özellikle ilk bir hafta içinde belirgin olan bu durum haftalar içinde azalarak kaybolur.

KALICILIK? REVİZYON?

Üst dudak kaldırma (Lip lift) ameliyatı da kalıcıdır. Ancak özellikle genç yaşlarda dudak kısaltma ameliyatı olanlarda hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yeniden ihtiyacı olabilir.

Nadiren yetersiz cerrahi işlemden dolayı yeniden lip lift ameliyatı yapılması düşünülebilir. Ancak en az 3 ay beklenmesi doğru karar vermek açısından önemlidir.

bottom of page