top of page

Revizyon Burun Estetiği

Doç. Dr. Kerem Sami Kaya ameliyathane fotoğrafı

Revizyon Rinoplasti nedir ?

Geçirilmiş burun estetiği ameliyatıyla ilgili oluşan problemlerde yapılacak düzeltme cerrahilerine ‘revizyon rinoplasti‘ denir. Genel prensipler burun estetiğiyle aynı olmakla birlikte genellikle teknik zorluk seviyesi daha yüksek bir ameliyatdır.

Zor bir ameliyat mı?

Daha önce (sıklıkla başka bir cerrah tarafından) ameliyat edilmiş ve ne yapıldığı tam belli olmayan burunlardır. Geçirmiş olduğu önceki ameliyat notunun edinilebilmesi önemlidir. Bilgilerin elde edilmesi ve planlamaların titizlik ile yapılması ve hastalarımızın ayrıntılı olarak aydınlatılması sonucunda zor bir ameliyat süreci geçirilmemektedir.

Ne zaman yapılır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası ödemlerin tamamen geçmesi 8 ay ile 1 yıl arasında bir süre alır. Kalın ciltli kişilerde bu süre daha da uzun sürebilir. Bu yüzden revizyon ameliyat kararını yanlış etkilememesi amacıyla bu sürenin geçmesi önerilir.

Ek kıkırdak
ihtiyacı olur mu?

Revizyon burun estetiğinde ameliyata başlamadan ihtiyaçı kesin olarak bilmek mümkün değildir. Dolayısıyla ek kıkırdak  (kulak veya kaburga) gerekebileceğini açıklanır ve hastanın onayı alınarak ameliyata girmek gerekir.

Doç. Dr. Kerem Sami Kaya burun ameliyatı yaparken.
Ameliyathane fotoğrafı.

Kaburga Kıkırdağı alınması sonucu ağrı olur mu ?

Kaburga kıkırdağı gerektiği durumlarda yaklaşık 2.5 cm lik bir kesiden işlem yapılır. Kaburga alındıktan sonra bu kesi itina ile dikilmekte ve belli olmamaktadır. Ayrıca kaburga alınırken kaslar korunduğu için ağrı çok az olmaktadır.

Önemli Notlar !

Literatürde, burun estetiği  ameliyatı sonrasında ortalama yüzde on-yirmi arası oranda revizyon ameliyat gerekebileceğine. 

Önceki ameliyatta yapılanlarla ilgili  ameliyat notunuzun olmasına.

Ameliyat öncesi ve sonraki döneminde sigara içilmemesine dikkat edilmelidir. Hasta-hekim güven ilişkisi bu ameliyatlar da daha da önemlidir.

bottom of page