top of page

YÜZ GERME
(Derin Plan Yüz Germe, Orta yüz germe)

yüz germe cerrahisi sonrasında dokuların konumlandırması.

Yüz germe (ritidektomi), yaşla birlikte orta yüzde oluşan anatomik değişikliklerin düzeltilmesi olarak tanımlanabilir.

20-25 yaşından itibaren alt ve orta yüzde yağ dokularında çene üzerine doğru sarkma , çene konturlarında silinme, yağ rezorbsiyonuna bağlı yüzde hacim kaybı olur, tutucu bağların arasından yağ dokuları sarkar, orta yüz yağ yastığının sarkmasına bağlı kıvrımlarda da belirginleşme olur, çene-boyun arasındaki açı küntleşip, boyun bantları belirginleşebilmektedir.

Yaşlanma ile birlikte kemik ve yağ dokularında azalma meydana gelmesi ile kafatası incelir ve küçülür; cilt elastisitesinin kaybolması ile kafatasının üzerini örten deri ve yumuşak doku esnekliği artar.

Kaşlar yavaş yavaş yerlerinden aşağıya doğru inerler. Kaşlardaki düşüklük, üst göz kapaklarındaki deri fazlalığı ile birlikte tipik bir yaşlanan göz görüntüsü oluşturur.

Yüz germe ameliyatlarında birçok  değişik teknik tariflenmektedir.

Ancak yüz germe ameliyatlarında  alt ve orta yüz açısından değerlendirmenin iyi yapılması ve hastanın problemlerine yönelik olarak uygun tekniğin seçilmesi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Sonuç olarak yaşlanma ile birlikte oluşan bu anatomik değişikliklerin doğru analiz edilmesi ve hastanın ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda hastaya özel ameliyat planı yapılması gerekmektedir.

''Hastaya özel planlama…

Genç ve parlak bir görünüm…''

Orta yüz çene ve boyun hatlarının belirginliği doğal genç görünme açısından önemlidir.

Derin plan yüz germe ameliyatı ile ilgili merak ettiğiniz konular var ise lütfen bizimle iletişime geçin.
Sizi arayalım...

Sorularınızı bekliyoruz  

Yüz Germe Teknikleri

Yüz germe teknikleri disseksiyonun derinliğine ve kapsamına göre sınıflandırılır. Temel olarak Klasik yüz germe teknikleri ve Derin plan yüz germe teknikleri olarak ikiye ayrılır.

1

Klasik Teknikler

Klasik germe tekniklerinde cilt altındaki SMAS tabakası yüzeysel olarak çekilir ve dikilir. SMAS'ın çekilmesi plikasyonunu veya imbrikasyonunu içeren birkaç farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Dünya çapında uygulanan en yaygın yüz germe teknikleridir.

Klasik Teknik Etkinliği

Klasik yüz germe ameliyatlarında SMAS tabakasını tutan bağlara işlem yapılmadığı için yanak ve nazolabial katlantılara etkileri çok azdır ve uzun sürede tekniğin etkinliği azalmaktadır.

2

Derin plan Teknikler

Derin plan yüz germe teknikleri (Genişletilmiş SMAS, Yüksek SMAS, Derin Plan, Kompozit Plan ve Modifiye Kompozit Plan), orta yüz (ZCL ve MCL) bağlarının serbest bırakılmasını ve malar yağ ile birlikte SMAS'ın geniş nmobilizasyonunu içerir.

Doç. Dr. Kerem Sami Kaya nın çoğunlukla uyguladığı teknik ise Modifiye Kompozit Derin Plan yüz germe tekniğidir.

Modifiye Kompozit Derin Plan Yüz Germe Tekniği Etkinliği

Bu teknik tutucu bağların güvenli bir şekilde serbestleştirilmektedir. Yanak ve orta yüz dokuları SMAS tabakasının yukarı arkaya taşınması sonucunda yeniden konumlandırılabilmekte ve doğal bir yüz germe etkisi oluşturmaktadır. Ayrıca derin plan yüz germe tekniği ile sağlanan yüz germe etkisinin uzun süreli kalıcılığı da sağlanmış olur.

Ameliyat Süreci

Hazırlık süreci

  Hazırlık sürecinde yurtdışı hastalarımızla görüntülü yaptığım konsultasyon ile, klnikte yaptığım hasta muayenelerinde ise fizik muayene ile yüzlerinde şikayetçi oldukları anatomik değişiklikleri anlayıp  bu durumlardaki yüz germe ameliyati gerekliliği ve bunun yanında beraber yapılabilecek tamamlayici diğer yüz estetiği ameliyatlarini anlatiyorum.

  Sürecin daha bilinçli, sağlikli ve konforlu geçmesini sağlamak için mutlaka her hastanın ameliyat öncesinde öncelikle fotoğraflarini çekiyorum ve yüz analizini yapiyorum.

  Ayrıca planladığımız ameliyatlarınızın öncesi ve sonrasi süreçleri ile ilgili sizleri ayrıntılı olarak bilgilendiriyorum.

Ameliyat öncesi ve sonrası iletişim

  İletişim kaynakları olarak hem görüntülü görüşme hem de whatsapp mesaj görüşmesi ile sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum.

24/7 Ameliyat sonrası destek

   Ameliyat olacağınız günden bir gün önce kliniğimde  tekrar bilgilendirmeler ve planlmaların değerlendirmesini yapıyoruz.

  Ameliyat gününüzde odanızda sizi görüp son muayeneniz sonrası ameliyatınızı gerçekleştiriyoruz. Daha sonra odanızda tekrar size ziyaret ediyorum ve uyulması gereken önemli noktaları hatırlatıyorum.

   O gün hastanede takipleriniz yapılıyor ve ertesi gün size ziyaret edip pansumanınızı yapıp genel muayenenizi yaptıktan sonra aynı gün taburcu ediliyorsunuz. Sonraki süreçlerde ise 7/24 bize ulaşabiliyorsunuz ve 1. hafta sonunda son kontrolünüz kliniğimizde yapılıyor.

Konaklama ve Ulaşım 

  Yurtdışından gelen hastalarımızın isteği halinde kliniğimize yakın oteller,  ulaşım imkanları ile ilgili bilgileri iletiyoruz. 

bottom of page